Junior & Senior Cross Country Championships

Ballingarry Sunday 2nd November 2008

 

Junior Ladies 3000m

Place

Name

Club

Time

1

Catherine Kelly

Dundrum

15.31

 

 

 

Junior Men 6000m

Place

Name

Club

Time

1

Vincent Molumby

Thurles Crokes

24.14

2

Mark Cummins

Moyne

26.18

3

Kevin Moore

Dundrum

26.49

4

Ciaran Purcell

Thurles Crokes

27.08

5

Matthew Ryan

Moyne

27.44

6

Tom Cullen

Thurles Crokes

29.36

7

Richie Fogarty

Moyne

30.30

8

Henry Cummins

Moyne

32.17

 

Team Results

Place

Club

Scoring

 

1

Thurles Crokes

11pts    (1,4,6)

 

2

Moyne

14pts    (2,5,7)

 

 

 

 

 

Senior Ladies 5000m

Place

Name

Club

Time

1

Madeline Dorney

Thurles Crokes

22.02

2

Angela McCann

Clonmel

23.21

3

Aine Roche

Clonmel

23.26

4

Denise Compton

Dundrum

24.40

5

Mary Moloney

Thurles Crokes

25.02

6

Ashling Hoey

Moycarkey C

25.39

7

Mary Keane

Dundrum

26.06

8

Catherine Rice

Clonmel

26.25

9

Sareen Walsh

Clonmel

26.29

10

Donna Nagle

Clonmel

28.25

11

Mairead O’Connor

Dundrum

 

12

Olivia Hayes

Dundrum

31.28

 

Team Results

Place

Club

Scoring

 

1

Clonmel

13pts   (2, 3, 8)

 

2

Dundrum

22pts   (4, 7, 11)

 

 

 

 

 

 

Senior Men 10000m

Place

Name

Club

Time

1

Christopher Bracken

Thurles Crokes

37.45

2

Shane Mullaney

Thurles Crokes

39.32

3

Pat Ryan

Dundrum

39.37

4

Kenny Curran

Ballynonty

39.57

5

Stephen Hunter

Clonmel

40

6

Tony Fogarty

Thurles Crokes

40.17

7

James Ryan

Dundrum

40.37

8

Danny Smith

Ballynonty

41.05

9

Martin Keane

Dundrum

41.12

10

Ross Alexander

Coolquill

41.52

11

Ruaidhri Devitt

Dundrum

42.26

12

Padraig Coen

Dundrum

42.46

13

Michael Coen

Dundrum

42.49

14

Donal Keane

Dundrum

42.52

15

Denis Shanahan

Thurles Crokes

43.04

16

Billy Phillips

Thurles Crokes

43.17

17

Jim Moloney

Thurles Crokes

43.39

18

Anthony Grace

Carrick on Suir

44.24

19

Declan Doherty

Thurles Crokes

44.27

20

Michael Moore

Dundrum

44.35

21

Sean Hanley

Ballynonty

45.15

22

Donal Horgan

Coolquill

45.23

23

Tadhg Vaughan

Coolquill

45.32

24

Brendan Delaney

Coolquill

45.48

25

Owen Fanning

Ballynonty

45.56

26

Tommy Falconer

Carrick on Suir

46.37

27

Matt Alexander

Coolquill

46.51

28

Mark Connolly

Carrick on Suir

47.44

29

Liam Butler

Dundrum

47.47

30

James Fox

Carrick on Suir

47.52

31

Jim McDonnell

Coolquill

49.55

32

Austin Ryan

Thurles Crokes

49.55

33

Mark Boland

Clonmel

50.57

34

Andrew Galloway

Coolquill

51.38

35

Maurice Boland

Clonmel

52.24

36

Ned O’Brien

Clonmel

53.47

37

Martin Ivors

Coolquill

55.47

 

Team Results

Place

Club

Scoring

 

1

Thurles Crokes

24pts    (1, 2, 6, 15)

 

2

Dundrum

30pts     (3, 7, 9, 11)

 

3

Ballynonty

58pts     (4, 8, 21, 25)

 

4

Coolquill

79pts     (10, 22, 23, 24)

 

5

Carrick on Suir

102pts   (18, 26, 28, 30)

 

6

Clonmel

109pts   (5, 33, 35, 36)

 

 

B Section Results

Place

Club

Scoring

 

1

Dundrum

39pts    (12, 13, 14)

 

2

Thurles Crokes

52pts     (16, 17, 19

 

3

Coolquill

92pts     (27, 31, 34