Munster Novice/U23 Cross Country

Turnpike Two Mile Borris Sunday 19th October 2008

 

Novice Men 6000m

Place

Name

Club

County

1

Mauro Lafechi

Togher

0

2

Frank Halley

Ferrybank

Waterford

3

Donal O'Callaghan

An Riocht

Kerry

4

Con Marshall

St. Finbarr's

Cork

5

Michael Maher

Ennis Track

Clare

6

Kenneth Rodgers

St. Cronan's

Clare

7

Brian Murphy

Iveragh

Kerry

8

Shane Mullaney

Thurles Crokes

Tipperary

9

Pat Ryan

Dundrum

Tipperary

10

Sean Stilwell

West Waterford

Waterford

11

Colm Donovan

St. Finbarr's

Cork

12

Tony Kelleher

Togher

Cork

13

Tim O'Connor

An Riocht

Kerry

14

Graham Power

Ferrybank

Waterford

15

Donal Coakley

Togher

0

16

Barry O'Donovan

Ballincollig

Cork

17

Danny Smith

Ballynonty

Tipperary

18

Harry O'Brien

West Waterford

Waterford

19

Miceal Keane

Ennis Track

Clare

20

Stephen Hunhter

Clomnel

Tipperary

21

Tony Fogarty

Thurles Crokes

Tipperary

22

Keith White

St. John's Clare

Clare

23

Martin Keane

Dundrum

Tipperary

24

Rory Moloney

West Waterford

Waterford

25

Kevin Kenneally

West Waterford

Waterford

26

Danny Folan

Ennis Track

Clare

27

Thomas Hayes

Moycarkey Coolcroo

0

28

Ferdia O'hAodha

Ferrybank

Waterford

29

John Shanahan

Dundrum

Tipperary

30

Shane Fitzgerald

East Cork

0

31

Martin Grealish

Ennis Track

Clare

32

Padraig Healy

West Waterford

0

33

Ruaidhri Devitt

Dundrum

Tipperary

34

Declan Doherty

Thurles Crokes

0

35

Pat Hogan Ennis

Track

Clare

36

Michael Moore

Dundrum

0

37

Ger Ladden

0

Kerry

38

Paul Daly

St. John's Clare

Clare

39

Donal Keane

Dundrum

Tipperary

40

Kieran Collins

Leevale

0

41

Denis Shanahan

Thurles Crokes

0

42

Craig Harrington

Togher

0

43

Kevin Hassett

Togher

0

44

Eoin Dullea

Waterford

Waterford

45

James Sheehan

East Cork

0

46

Yevgeniy chizhikov

West Waterford

 Waterford

47

Liam Butler

Dundrum

0

48

Conor Tierney

East Cork

0

49

Michael McBride

Ennis Track

0

50

James Bourke

Bilboa

Limerick

51

Dermott Logue

Coolquil

Tipperary

52

Ned O Brien

Clomnel

0

53

Maurice Boland

Clomnel

0

 

Inter Club Results

Place

Club

Placings

Points

1

Togher

1, 12, 15, 42

70

2

West Waterford

10, 18, 24, 25

77

3

Ennis Track

5, 19, 26, 31

81

4

Dundrum

9, 23, 29, 33

94

5

Thurles Crokes

8, 21, 34, 41

104

  

Inter County Results

Place

County

Placings

Points

1

Waterford

2, 10, 14, 18, 24, 25

93

2

Tipperary

8, 9, 17, 20, 21, 23

98

3

Clare

5, 6, 19, 22, 26, 31

109

 

 

 

 

 

 

Novice Women 3000m

Place

Name

Club

County

1

Michelle Finn

Duhallow

Cork

2

Patricia O'Brien

Ennis Track

Clare

3

Laura Crowe

An Riocht

Kerry

4

Angela McCann

Clomnel

Tipperary

5

Deirdre Troy

Ennis Track

Clare

6

Aine Murphy

U.C.C.

 

7

Siobhan Lennon

Ennis Track

Clare

8

Catherine Kelly

Dundrum

Tipperary

9

Aine Roche

Clomnel

Tipperary

10

Laura Taylor

Clomnel

0

11

Carol Finn

Duhallow

Cork

12

Deirdre Daly

Ennis Track

Clare

13

Marian Burke

St. Mary's Clare

Clare

14

Sally Drennan

Midleton

Cork

15

Dawn Kelly

Belgooly

Cork

16

Niamh Walsh

Youghal

Cork

17

Tara Rhatigan

U.C.C.

0

18

Margaret Ryan

Ennis Track

Clare

19

Mary Keane

Dundrum

Tipperary

20

Catherine Rice

Clomnel

Tipperary

21

Aisling Hoey

Moycarkey Coolcroo

Tipperary

22

Sareen Walsh

Clomnel

Tipperary

23

Irene Hartigan

U.C.C.

Cork

24

Marie Walsh

Clomnel

0

25

Denise Compton

Dundrum

Tipperary

26

Benedicte Coleman

Beara

0

27

Susan Griffin Ennis

Track

0

28

Tara Quinn

Ferrybank

Waterford

29

Donna Nagle

Clomnel

Tipperary

30

Aoife Nash

Ennis Track

0

31

Miriam Crone

Moyne

0

32

Catherine Carroll

U.C.C.

0

33

Aisling Maher

Moyne

Tipperary

34

Mairead O'Connor

Dundrum

0

35

Rosemary Cleere

Moyne

0

36

Liz Power

Moyne

0

37

Karen Coughlan

Dundrum

0

 

Inter Club Results

Place

Club

Positions

Points

1

Ennis Track

2, 5, 7, 12

26

2

Clomnel

4, 9, 10, 20

43

3

U.C.C.

6, 17, 23, 32

78

4

Dundrum

8, 19, 25, 34

86

5

Moyne

31, 33, 35, 36

135

 

Inter County Results

Place

County

Positions

Points

1

Clare

2, 5, 7, 12, 13, 18

57

2

Cork

1, 6, 11, 14, 15, 16

63

3

Tipperary

4, 8, 9, 19, 20, 21

81

 

 

 

 

 

 

 

Men U23  6000m

Place

Name

Club

County

1

Christopher Bracken

Thurles Crokes

Tipperaray

2

Brian McGinley

Ennis Track

Clare

3

Michael Maher

Ennis Track

Clare

4

Sean Stillwell

West Waterford

Waterford

5

Graham Power

Ferrybank

Waterford

6

Donal Coakley

Togher

Cork

7

Miceal Keane

Ennis Track

Clare

8

Danny Folan

Ennis Track

Clare

9

Padraig Healy

West Waterford

Waterford

10

Kevin Hassett

Togher

Cork

 

Inter Club Results

Place

Club

Placings

Points

 

Ennis Track

2, 3, 7, 8.          

20pts

 

Inter County Results

Place

Club

Placings

Points

 

Clare

2, 3, 7, 8.          

20pts

 

 

 

  

 

 

Women U23  3000m

Place

Name 

Club 

County 

1

Laura Crowe

An Riocht

Kerry

2

Carol Finn

Duhallow

Cork

3

Tara Rhatigan

UCC

Cork

4

Mary Keane

Dundrum

Tipperary

5

Miriam Crone

Moyne

Tipperary