COILLTE 10K ROAD RACE

DUNDRUM  9TH JULY 2008

Place

Name

Club/Address

Time

Category

1

Jason Fahey

Nenagh Olympic

32:08:00

Snr Men

2

Cian Murphy

Iveragh

32:52:00

Snr Men

3

Shane Mullaney

Thurles Crokes

33:02:00

Snr Men

4

Brian Murphy

Marian AC

33:48:00

Snr Men

5

Dermot Kearns

West Limerick

34:17:00

Snr Men

6

John Shanahan

Dundrum AC

34:19:00

Snr Men

7

Danny Smith

Ballynonty AC

34:21:00

Snr Men

8

Paul Gibbons

SBR

34:22:00

Snr Men

9

James Ryan

Dundrum AC

34:29:00

Men O/40

10

Tony Scanlon

Galway City Harriers

34:32:00

Snr Men

11

James Liddane

Tulla AC

34:37:00

Snr Men

12

Tony Fogarty

Thurles Crokes

34:41:00

Snr Men

13

Keith Ryan

Limerick AC

34:42:00

Men O/40

14

Valerh Tubcan

Clonmel AC

34:43:00

Snr Men

15

Mike Cunningham

Bilboa AC

35:22:00

Men O/40

16

Donal Keane

Dundrum AC

35:30:00

Snr Men

17

Paul Cody

KCH

35:32:00

Snr Men

18

Pat Hogan

Ennis Track

35:40:00

Men O/40

19

David Kenneally

Thurles Crokes

35:44:00

Snr Men

20

Mick Rice

Athenry

35:47:00

Men O/40

21

Jonathon Leniston

Geneguillia AC

35:49:00

Snr Men

22

Niall Lacey

KCH

35:55:00

Snr Men

23

Adrian Lenihan

Annacotty

35:56:00

Snr Men

24

Ross Alexander

Coolquill AC

36:08:00

Snr Men

25

Brian Long

Clonmel AC

36:16:00

Snr Men

26

Ruaidhri Devitt

Dundrum AC

36:20:00

Snr Men

27

Shane Scully

Nenagh Olympic

36:22:00

Snr Men

28

Vasiliy Neumerzanitsuiy

Clonmel AC

36:29:00

Men O/40

29

Michael Moore

Dundrum AC

36:37:00

Men O/45

30

Rosemary Ryan

Bilboa AC

36:43:00

Snr Woman

31

Niall O Ceallaigh

Clonmel AC

36:48:00

Men O/40

32

Pat Shaakks

Unattached

36:50:00

Snr Men

33

Paul Daly

St John AC

37:00:00

Snr Men

34

Siobhan O Doherty

Borrisokane AC

37:20:00

Snr Woman

35

John Walsh

Clonmel AC

37:48:00

Men O/40

36

Martin Bradshaw

Bilboa AC

37:57:00

Snr Men

37

Cornelius Mc Fadden

Carrick AC

38:09:00

Men O/40

38

Simon Mangan

Geneguillia AC

38:15:00

Snr Men

39

Tommy Byrnes

Dundrum AC

38:19:00

Men O/40

40

Tommy Falconer

Carrick on Suir AC

38:22:00

Snr Men

41

Tadhg Vaughan

Coolquill AC

38:28:00

Men O/40

42

Eoin Mcgrath

Clonmel AC

38:32:00

Snr Men

43

Michael Harvey

Kilmurray

38:47:00

Men O/50

44

Noel Ryan

Ballynonty AC

38:50:00

Snr Men

45

Madeline Dorney

Thurles Crokes

38:51:00

Snr Woman

46

Padraig Coen

Dundrum AC

38:57:00

Snr Men

47

Sean Mc Grath

Doon

39:08:00

Snr Men

48

Angela Mc Cann

Clonmel AC

39:27:00

Women O/35

49

David Quigley

Coolquill AC

39:30:00

Snr Men

50

Michael Ryan

Dundrum AC

39:42:00

Snr Men

51

Ann Mc Phail

Limerick AC

39:46:00

Women O/35

52

Brian O Reilly

Laragh AC

39:47:00

Men O/45

53

Mark Connolly

Carrick An Suir AC

39:51:00

Men O/40

54

James Fox

Carrick An Suir AC

39:53:00

Snr Men

55

Tommy Cahill

Clonmel AC

39:57:00

Men O/50

56

Joe Aherne

Bilboa AC

40:00:00

Men O/50

57

Denis Kenny

St Catherines

40:03:00

Men O/50

58

Tom Fitzgerald

West Limerick

40:23:00

Men O/45

59

Mary Louise Ryan

Bilboa AC

40:24:00

Snr Woman

60

Michael O Dwyer

Nenagh Olympic

40:27:00

Snr Men

61

Michael O Loughlin

Carrick An Suir AC

40:30:00

Men O/40

62

Tracey Roche

Dooneen

40:33:00

Snr Woman

63

Terry Smeaton

St Abbans

40:35:00

Men O/50

64

David Hogan

Kilkenny City Harriers

40:36:00

Snr Men

65

Billy O Neill

St Abbans

40:49:00

Men O/60

66

David O Loughlin

Carrick An Suir AC

41:10:00

Men O/40

67

Gerry Grant

Clonmel AC

41:17:00

Snr Men

68

Paudie Biringham

Mallow AC

41:20:00

Snr Men

69

Sean Buckley

Clonmel AC

41:35:00

Snr Men

70

Mark Higgins

Limerick TC

41:40:00

Snr Men

71

Pat Finn

Ennis Track

41:47:00

Snr Men

72

Jimmy Butler

Bansha

41:48:00

Snr Men

73

Vincent Normoyle

Cahir

41:49:00

Snr Men

74

Declan Doherty

Thurles Crokes

41:53:00

Snr Men

75

Gerry Ralph

Dundrum AC

41:57:00

Men O/50

76

Shane Quille

Adare

42:02:00

Snr Men

77

Stephen Cavanagh

Dundrum AC

42:07:00

Snr Men

78

Denise Compton

Dundrum AC

42:10:00

Women O/35

79

Willie O Gorman

St Catherines

42:14:00

Men O/50

80

Mary Moloney

Thurles Crokes

42:27:00

Women O/40

81

Ned O Brien

Clonmel AC

42:32:00

Men O/50

82

Brendan Kinane

Clonmel AC

42:50:00

Snr Men

83

Bobby Farrell

Thurles Crokes

43:09:00

Men O/50

84

Pat Henderson

Limerick

43:29:00

Men O/45

85

Nora Kennedy

Thurles Crokes

43:34:00

Women O/40

86

Richard Lenihan

West Limerick

43:37:00

Men O/55

87

Robbie Condon

Clonmel AC

43:44:00

Snr Men

88

Loretto Duggan

St Marys

43:45:00

Women O/35

89

Karen Coughlan

Dundrum AC

43:53:00

Snr Woman

90

Dorothy Ryan

Limerick Country Club

43:55:00

Women O/45

91

Martin Walsh

Clonmel AC

43:56:00

Men O/40

92

C Murphy Hehir

Marian AC

44:08:00

Women O/50

93

Paddy Dwyer

Ballynonty AC

44:24:00

Men O/55

94

Lesley Smyth

Coolquill AC

45:20:00

Men O/50

95

Frank Donnellan

Olympic Harriers

45:30:00

Snr Men

96

Michelle Carew

Dundrum AC

45:34:00

Snr Woman

97

Michael O Connell

Kildorrery

45:37:00

Snr Men

98

Thomas Boland

Clonmel AC

45:46:00

Men O/50

99

Donal Peters

Limerick Country Club

45:47:00

Men O/50

100

Aisling Hoey

Moycarkey Coolcroo

45:48:00

Women O/35

101

Tom Hally

Clonmel AC

46:17:00

Men O/45

102

Egidius Sinickas

Clonmel AC

46:26:00

Snr Men

103

Donna Nagle

Clonmel AC

46:27:00

Snr Woman

104

Tom Blanche

Clonmel AC

46:32:00

Snr Men

105

Martin Kirby

Cullen

46:38:00

Snr Men

106

Martin Ivres

Ballingarry

46:40:00

Men O/50

107

Davy Kennedy

Kilkenny City Harriers

46:44:00

Snr Men

108

Greg Foley

Murroe

46:47:00

Snr Men

109

Brian Devitt

Dundrum AC

46:50:00

Snr Men

110

Aine Goggin

Kilfinnane

46:54:00

Women O/40

111

Joe Ryan

Limerick

47:19:00

Snr Men

112

Aidan Fleming

Limerick

47:21:00

Snr Men

113

Keith Larkin

Clonlara

47:23:00

Men O/40

114

Michael O Shea

Carrick An Suir AC

48:00:00

Men O/50

115

Brid Walsh

Cappamore

48:08:00

Snr Woman

116

Brian O Loughlin

Olympic Harriers

48:10:00

Snr Men

117

Brigid Coffey

West Waterford

48:17:00

Women O/35

118

Jim Ryan

Limerick Country Club

48:54:00

Men O/45

119

Tommy O Neill

Kilkenny City Harriers

48:55:00

Snr Men

120

Marian Hughes

Thurles Crokes

49:03:00

Women O/45

121

Catherine Ryan

Limerick Country Club

49:27:00

Women O/40

122

Vincent Normoyle

Cahir

49:31:00

Snr Men

123

Kieran Liddane

Olympic Harriers

49:35:00

Snr Men

124

Berni Kelly

Galway City Harriers

49:43:00

Women O/50

125

Jimmy Power

Carrick An Suir AC

49:45:00

Men O/45

126

Kay White

Coolquill AC

49:52:00

Women O/40

127

Philip O Donnell

Fethard

50:08:00

Snr Men

128

Denis Gahar

Killenaule

50:26:00

Men O/40

129

John Hannon

Dundrum AC

50:44:00

Snr Men

130

Eileen Carey

Thurles Crokes

50:52:00

Women O/40

131

Rebecca Power

Thurles Crokes

51:05:00

Women O/40

132

Aisling Maher

Moyne AC

51:15:00

Snr Woman

133

Michael O Dwyer

St Catherines

51:32:00

Men O/40

134

Kathleen Aherne

Cappamore

51:33:00

Women O/50

135

Conor Cullen

Clonlara

51:57:00

Men O/50

136

Rosemary Cleere

Moyne AC

52:24:00

Women O/35

137

Mairead O Connor

Dundrum AC

53:13:00

Snr Woman

138

Pauline Cleary

Limerick Country Club

53:25:00

Women O/45

139

Danny Power

Carrick An Suir AC

53:31:00

Snr Men

140

Liz Power

Moyne AC

54:03:00

Women O/40

141

Mary Ann Callinan

Dundrum AC

54:05:00

Snr Woman

142

Edie Smyth

Coolquill AC

54:15:00

Women O/45

143

Orla Donovan

Thurles Crokes

54:23:00

Women O/35

144

Nuala Donney

Thurles Crokes

54:43:00

Women O/40

145

Seamus Lennin

Cappawhite

55:05:00

Men O/40

146

Donal Hanky

Cahir

59:04:00

Snr Men

147

Imelda Flynn

Moyne AC

59:29:00

Women O/50

148

Catriona Tobin

Thurles Crokes

59:41:00

Women O/45

149

Eileen ryan

Moyne AC

59:59:00

Women O/50

150

Eibhlis Ryan

Dundrum AC

61:20:00

Snr Woman

151

Brigid Mc Cormack

Murroe

61:58:00

Snr Woman

152

Jolene Carey

Thurles Crokes

61:59:00

Snr Woman

153

 

 

63:03:00

 

154

Joe Ryan

Ballynonty AC

63:49:00

Men O/60

 

 

 

 

 

 

 

COILLTE 5K JUNIOR ROAD RACE

DUNDRUM  JULY 2008

Place

Name

Club/Address

Time

Category.

1

Vincent Mullumby

Thurles Crokes

17:30:00

Junior  Men

2

Nikolai Morozov

 

18:12:00

Junior  Men

3

Kevin Moore

Dundrum AC

18:37:00

Junior  Men

4

Henry Cummins

Moyne AC

20:15:00

Junior  Men

5

Mark Cummins

Moyne AC

20:15:00

Junior  Men

6

Matthew Ryan

Moyne AC

20:37:00

Junior  Men

7

Catherine Kelly

Dundrum AC

21:10:00

Junior Women

8

Tony Byrnes

Dundrum AC

22:02:00

Junior  Men

9

Kizzy Gilchrest

Kilfinnane

22:49:00

Junior Women

10

Annemarie Hayes

Moycarkey AC

22:56:00

Junior Women

11

Sharon Cantwell

Moyne AC

23:25:00

Junior Women

12

Jacqueline Hughes

Thurles Crokes

23:33:00

Junior Women

13

Lorraine Healy

Moyne AC

24:43:00

Junior Women

14

Sarah Healy

Moyne AC

25:09:00

Junior Women

15

Roisin Ryan

Thurles Crokes

33:05:00

Junior Women

16

Allison O Neill

Emerald AC

34:21:00

Junior Women